تبلیغات
کـلام - بَلِ الإِنسانُ عَلَى نَفسِهِ بَصیرَة

.
.
به هوش بودم از اول
_______________که دل به کس نسپارم
.
.
شمایل تو بدیدم
_______________نه عقل ماند و نه هوشم
.
.

جست و جو

 

بَلِ الإِنسانُ عَلَى نَفسِهِ بَصیرَة

شنبه 2 شهریور 1392   07:35 قبل از ظهر

بسم الله الرّحمن الرّحیم


چشمانمان را خووب باز کنیم و اگر لازم است در عین هشیاری و بیداری - ِ روزمره-، با دستانمان چشمانمان را بمالیم!

پای دل را فراتر نهیم از خواندن بلاگ رفقا و خبرهای زردی که در اکثریت قریب به اتفاق همه ی سایت های خبری پیدا می شود

بدانیم چرا صدای رهبرمان روز عیدی به آن بزرگی، محزون می نمود و صورت مبارکشان نه چندان شاد و خطبه ها کوتاه...

وقتی هر ظهر و شب، پای سفره های ما، صدای مسلمانان و خونشان هست پیچیده در نوای اخبار جمهوری اسلامی ایران

.

.

بدانیم

طرابلس بالاخره کجاست؟ 

مردم یمن چه گونه اند؟

بحرینی ها اوضاعشان رو به راه شد؟

فرعون مصر مبارک است یا مرسی؟ مردم مصر و انقلاب؟

سوریه که تنها کشور یاری گر ما در دوران جنگ بود، امروز چه می کشد؟ از آتش کدام تهمت می سوزد؟

فلسطین در سایه ی ناآرامی های منطقه، جایی است برای جولان رژیم غاصب یا به باد فراموشی رفته و کمی طعم آرامش موقت را می چشد؟ از حاصل مذاکرات سازش چه خبر؟

شیعیان عربستان در طول سال عطر بقیع را از پشت پنجره ها احساس می کنند یا فقط در موسم حج؟

*

اما در سایر كشورهائى كه در حول و حوش ما هستند - در منطقه‌ى غرب آسیا و شمال آفریقا - حوادث به این صورت شادى‌آور نیست؛ نگران كننده است. یك حادثه، حوادث فلسطین مظلوم است كه بعد از گذشت شصت‌وپنج سال از اشغال رسمى فلسطین، هنوز ظلم و جور و اجحاف به آن ملت مظلوم به طور روزانه ادامه دارد؛ تخریب خانه‌ها، دستگیر كردن بى‌گناهان، جدا كردن فرزندان از پدران و مادران، انباشتن زندانها از كسانى كه بدون گناه در زندانند یا دوران محكومیت زندانى خود را سپرى كردند؛ و دردناك اینكه قدرتهاى مسلط غرب هم از آن جنایتكاران با همه‌ى وجود حمایت میكنند. این یكى از مصیبتهاى دنیاى امروز كنونى است كه از یك ظلم آشكار كه مركّب است از دهها و بلكه صدها ظلم به طور متراكم، كسانى حمایت میكنند كه ادعاى طرفدارى از حقوق بشر، از دموكراسى و از اینگونه شعارهاى زیبا و رنگین بر زبان دارند، اما در عمل از جنایتكاران حمایت میكنند!
الان هم باز مجدداً مذاكراتى بین دولت خودگردان فلسطین و صهیونیستها شروع شده است كه مطمئناً نتیجه‌اى جز آنچه كه در مذاكرات قبلى پیش آمد، نخواهد داشت؛ كه عبارت است از عقب‌نشینى فلسطینى‌ها از حقوق خودشان، و تشویق متجاوز به تجاوز بیشتر، و سركوب كردن مبارزات بحق مردم فلسطین. خانه‌ها را خراب میكنند، ساختمانهاى غصبى براى مردم اشغالگر و غاصب میسازند و میگویند داریم مذاكره میكنیم! حالا هم كه اعلام كرده‌اند مذاكرات سرّى است. دستپخت استكبار در این مذاكرات، مطمئناً به ضرر فلسطینى‌ها است.
ما معتقدیم دنیاى اسلام باید از انگیزه‌ى خود در مسئله‌ى فلسطین لحظه‌اى كوتاه نیاید و عمل غاصبانه‌ى گرگهاى درنده‌ى صهیونیست و حامیان بین‌المللى آنها را محكوم كند. این مذاكراتِ به اصطلاح با میانجیگرى آمریكا - كه در واقع آمریكا میانجى نیست، خود او یك طرف قضیه است؛ در طرف غاصبان فلسطین و صهیونیستها قرار دارد - به ظلم بیشتر به مردم فلسطین و منزوى شدن مسلمانان مبارز فلسطین نینجامد.
مسئله‌ى دیگر، مسئله‌ى مصر است. ما از آنچه كه در مصر میگذرد، نگرانیم. گمان وقوع جنگ داخلى در مصر، با كارهائى كه دارد میشود، روزبه‌روز تقویت پیدا میكند؛ و این فاجعه است. لازم است ملت بزرگ مصر، نخبگان سیاسى، نخبگان علمى، نخبگان دینى در آن كشور بزرگ نگاه كنند به وضعیت موجود و ببینند چه عواقب وخیمى بر این وضعیت ممكن است مترتب شود؛ ببینند وضعیت سوریه را؛ ببینند آثار حضور مزدوران غرب و مزدوران اسرائیل و تروریستها را در هر نقطه‌اى كه در آنجا تروریستها فعالند؛ ببینند این خطرات را. دموكراسى و مردم‌سالارى باید مورد توجه قرار بگیرد؛ كشتار مردم بشدت محكوم است؛ زبان خشن و زورِ گروههاى مردمى در مقابل یكدیگر، مطلقاً بى‌فایده است و حامل ضررهاى بزرگى است. از دخالت قدرتهاى بیگانه - آنطورى كه الان مشاهده میشود - جز ضرر براى مردم مصر، چیزى به بار نخواهد آمد. گره مصر را خود مردم مصر باید باز كنند، نخبگانشان باید باز كنند؛ فكر كنند، عواقب وخیم و خطرناكى را كه ممكن است بر این وضعیت مترتب شود، بسنجند. اگر خداى نكرده هرج‌ومرج به وجود بیاید، اگر خداى نكرده جنگ داخلى به وجود بیاید، چه چیزى دیگر میتواند جلوى آن را بگیرد؟ بهانه براى دخالت ابرقدرتها - كه خودشان بزرگترین بلا براى یك كشور و یك ملت هستند - به وجود خواهد آمد. ما نگرانیم. برادرانه توصیه میكنیم به نخبگان مصرى، به مردم مصر، به گروههاى سیاسى، به گروههاى مذهبى، به علماى دینى، كه خودشان به فكر بیفتند، خودشان اقدام كنند؛ اجازه ندهند به بیگانگان و قدرتمندان - كه با احتمال قوى، سرویسهاى جاسوسى آنها در ایجاد این وضعیت بى‌دخالت نیستند - اینها باز بیایند دخالت كنند.
مسئله‌ى بعدى هم مسئله‌ى عراق است. در عراق، یك دولتى، یك حكومتى با موازین مردم‌سالارى و آراء مردم بر سر كار آمده است. چون ابرقدرتها و نیروهاى مرتجع منطقه از این وضع ناراضى‌اند، میخواهند نگذارند آب خوش از گلوى مردم عراق پائین برود. این انفجارات، این كشتارها، این تروریسم جنایتكار، یقیناً از كمك و پشتیبانى‌هاى مالى و سیاسى و تسلیحاتى برخى از قدرتهاى منطقه‌اى و فرامنطقه‌اى ناشى شده است، كه نمیخواهند بگذارند ملت عراق زندگى خودش را بكند. اینجا هم لازم است سیاستمداران عراقى، مسئولان عراقى، گروههاى عراقى، شیعه و سنى، عرب و كُرد، ببینند وضعیتى را كه در برخى از كشورهاى دیگر هست؛ و ببینند عواقب اختلافات داخلى و جنگ داخلى را كه زیرساختهاى یك كشور را نابود میكند، آینده‌ى یك ملت را تباه میكند. در همه‌ى این قضایا، رژیم صهیونیستى و غاصبان اسرائیل نشسته‌اند با خشنودى این وضعیت را تماشا میكنند و احساس راحتى و آسایش میكنند. آیا این روا است؟

خطبه های نماز عید فطر 1392


به هر جای این پست پیوندی بزنم و  تقدیم کنم؟

فعلا  این قدر از دستم بر می آید (ولی بدان بد-جوری- بدعادت شده ای!) :

وقتی هر ظهر و شب، پای سفره های ما، صدای مسلمانان و خونشان هست پیچیده در نوای اخبار جمهوری اسلامی ایران

.

.

بدانیم

طرابلس بالاخره کجاست؟

مردم یمن چه گونه اند؟

بحرینی ها اوضاعشان رو به راه شد؟

فرعون مصر مبارک است یا مرسی؟ مردم مصر و انقلاب؟ 

سوریه که تنها کشور یاری گر ما در دوران جنگ بود، امروز چه می کشد؟ از آتش کدام تهمت می سوزد؟

فلسطین در سایه ی ناآرامی های منطقه، جایی است برای جولان رژیم غاصب یا به باد فراموشی رفته و کمی طعم آرامش موقت را می چشد؟ از حاصل مذاکرات سازش چه خبر؟ 

شیعیان عربستان در طول سال عطر بقیع را از پشت پنجره ها احساس می کنند یا فقط در موسم حج؟  


*عنوان و نظرات آیات 14 و 15 سوره ی مبارکه ی قیامة


نوشته ی آفـتابـــــــ گـردان